אכילה נכונה – טיפים מאת הוטרינרית שלנו

הוטרינרית רבקה רוהן, שהיא חלק מצוות שירות הלקוחות של הפי-דוג, מסבירה בראיון מה כדאי לדעת כאשר מדובר בהאכלה:

הכלב שלך צריך יותר מבשר

מדוע חשוב כל כך שהתזונה תהיה מגוונת?

"מזון אידיאלי לכלב צריך להתאים לצרכיו באופן דומה לזה של אבות-אבותיו, הזאב. הזאב איננו טורף במובן הטהור. בטבע, הטרף יכלול זנים שונים (כמו מכרסמים, עופות ודגים). כל אחד מהזנים השונים מספק חלבונים מזינים ומרכיבים שומניים, אשר באופן אידיאלי משלימים זה את זה. בנוסף, הזאב צורך באופן טבעי מגוון רחב של פירות, גרגרים, שורשים, עשב, אדמה וכד', ומשתמש בתכונות הבריאותיות שלהם. מזון מגוון מסייע במניעת חוסרים ומצייד אותו היטב להתמודדות עם חיי הטבע הקשים! הפי-דוג משחזר את התזונה המקורית הזו בדרך אידיאלית".

מה מיוחד באוכל היבש של הפי-דוג?

"רק אוכל יבש ברמה גבוהה מספק מגוון אידיאלי של מרכיבים טבעיים, יחד עם בשר בעל נעכלות גבוהה שמקורו מחיות שונות, מגוון של דגנים בעלי ערך אנרגיה גבוה, עשבי תיבול מועילים, מינרלים חשובים וויטמינים. באמצעות המתכונים הייחודיים ניתן מענה לצרכים המיוחדים של כל כלב. אפשר להגיש את המזון כשהוא יבש או מעורבב במים!

הידעת?

אוכל יבש באיכות גבוהה הוא בד"כ חסכוני יותר מחלבון בקופסת שימורים.

ממה יש להיזהר כאשר מחליפים אוכל?

"שינוי של סוג המזון צריך להיעשות בהדרגה, במהלך 3-4 ימים לפחות, כדי להרגיל את גופו של הכלב. ערבבו מעט מהאוכל החדש יחד עם האוכל הנוכחי, בכל ארוחה. אצל כלבים צעירים, זקנים, חולים או עם מערכות עיכול רגישות מומלץ לשלב את המזון לתקופה של 7-14 ימים!"

מהי כמות ההאכלה הנכונה?

"כמות ההאכלה המומלצת תלויה במשקל הנוכחי ובמשקל הרצוי של הכלב. אם הוא סובל מעודף משקל, יש להפחית את כמות האוכל ככל האפשר, ו/או לעבור למזון מופחת שומן. לכלבים רזים או אקטיביים ניתן להוסיף אוכל".

מתי להתחיל להאכיל את הגור שלי במזון בוגרים?

"כלבים מגזעים קטנים יש להעביר למזון בוגרים בגיל 9-12 חודשים לערך (כמו לדוגמא במזון בוגר-מיני). כמו כן, לגזעים גדולים מאד יש צורך בכמות חלבון גדולה עד לחילוף מערכת השיניים השנייה שלהם. לכן גורים מגזעים גדולים זקוקים לתזונת גורים מיומם הראשון. כאשר צרכי החלבון יורדים מגיל 6 חודשים, יש לגמול אותם באיטיות ולהעבירם לאוכל מיוחד לכלבים צעירים (שלב 2). ההתפתחות הגופנית מסתיימת בסביבות גילאי 15-18 חודשים, ולאחריה יש להעביר את הכלב למזון הפי-דוג בוגר. בעת הצורך, כאשר הכלב עולה במשקל למשל, אפשר להחליף למזון בוגרים מוקדם יותר".

מה אפשר לעשות עם כלב בררן?

"רוב הכלבים אוהבים אוכל מגוון. על בעל הכלב, כ"מנהיג הלהקה", להקפיד מאד על עקביות ההאכלה, כיוון שהאכלה קשורה לאילוף. אם תהיה ותרן מדי ותציע סוגי אוכל שונים או אוכל "מעודן", זה ילמד את הכלב להיות בררן ואף לפתח התנהגות בעייתית!"

להאכיל על פי הגיל והגזע – לתוצאות טובות ביותר

מה עושים עם אכלנים בררניים?

יש חתולים המעדיפים גיוון באוכל שלהם, לפעמים אפילו באותה הארוחה! כדאי להציע שניים או שלושה סוגים של הפי-קאט כשהם מעורבים יחד. אגב, אפשר לערבב מזון חתולים בוגרים עם מזון שמאכילים בו חתולים בררניים.

האם החתול שלי כבר נחשב "מבוגר"?

ככל שעולה הגיל, יש לשים לב לתזונה מיוחדת. לכן יש לנו מוצר מיוחד לחתולים בני 10 ומעלה: הפי-קאט מבוגרים +10. לחתולים מבוגרים יותר שאינם פעילים ניתן להציע הפי-קאט לייט מעורבב עם מזון "מבוגרים", כדי למנוע עלייה במשקל. בדיקות קבועות אצל הוטרינר יסייעו לאבחן בזמן האם ישנן בעיות אחרות הנובעות מגילו של החתול.

לחתול שלי יש נטייה לעלות במשקל!

במקרה של בעיות השמנה חשוב להשתמש במוצרים בעלי תכולת שומן נמוכה, שגם יתמכו בתהליך חילוף החומרים. יש להציע כמויות פחותות, לבדוק את משקל החתול באופן קבוע ולכלול את מזון הפי-קאט בוגרים לייט. אלו יסייעו במניעת עלייה ניכרת במשקל. האכילו לבד או ערבבו יחד עם המגוון מופחת השומן של מזון בקר לבוגרים, כדי לעזור לחתול להוריד מעט ממשקלו.

מה אפשר לעשות בקשר לבעיות עיכול?

יש להאכיל בעלי חיים בעלי מערכת עיכול רגישה במזון באיכות גבוהה בלבד – כמו הפי-קאט. כאשר מצאת את המזון המתאים עליך להימנע משינויים ככל האפשר, או להקפיד על שינוי מזון בהדרגה במשך 7 ימים בערך. אם נוצרות בעיות חוזרות ונשנות יש להגיע לבדיקה מקיפה אצל הווטרינר.

מתי אפשר להתחיל והאכיל את גור החתולים במזון בוגרים?

על אף שישנם חתולים מגזעים גדולים אשר אינם מגיעים לגודלם הסופי עד גיל 4, לרוב חתולים משלימים את התפתחותם בגילאים 9-12 חודשים. מכאן שחתולים צעירים זקוקים למזון הפי-קאט ג'וניור רק בסביבות גיל זה, לכל הפחות. אם יש צורך, לדוגמא אצל גורי חתולים שמנמנים, אפשר לעבור למגוון המזונות של הפי-קאט בוגרים אפילו מוקדם יותר.

מהו כמות ההאכלה הנכונה?

כמויות ההאכלה מתייחסות להקצבה היומית ויש להתייחס אליהן כהמלצה בלבד. דרישות החתול תלויות לא רק בפעילותו הפיסית, אלא גם בחילוף החומרים האישי שלו. אם החתול שלך סובל מבעיות משקל, יש להפחית את כמויות המזון, גם כאשר מדובר במזונות דלי-שומן! לחתולים רזים מאד ופעילים כדאי לתת תוספת. בגלל האיכות הגבוהה והמרכיבים הקלים לעיכול, אפשר להאכיל כמויות נמוכות יחסית של מזון הפי-קאט.

האם ייתכן שלחתול שלי יש רגישות לדגנים?

ישנה אפשרות סבירה של רגישות לדגנים כאשר מופיעות בעיות לא מוסברות, חוזרות ונשנות, במערכת העיכול או בעור החתול. אם אתה אכן חושד כך, אנו ממליצים לך על מגוון המזונות של לה-קוזין, כמו ברווז, עוף אורגני או דג-ים. יש לשים לב: במקרה כזה חשוב להבטיח שהחתול אינו מקבל כל סוג אחר של מזון או חטיפים המכילים דגנים!

כיצד ניתן למנוע היווצרותן של אבנים בדרכי השתן?

במקור חתולים הם "חיות מדבר" והשתן שלהם עשוי להיות מרוכז מאד. לכן יש להם נטייה לסבול מאבנים בדרכי השתן.
המתכונים של מוצרי הפי-קאט לוקחים בחשבון נטייה זו. עם זאת, תמיד יש לספק לחתול מים טריים בכמות מספקת. אם אפשר, יש להציע מספר "תחנות מים" בבית, וחשוב לא להעמיד את קערת המים לצד קערת האוכל. אם לחתול אכן יש נטייה שכזו ייתכן שלא ניתן למנוע אותה באמצעים הללו וחשוב להשגיח עליו היטב.

איזה אוכל יעיל בטיפול בבעיות עור ופרווה?

רק מזון בעל מרכיבים איכותיים, ותכולה גבוהה של חומרים מזינים – כמו במוצרי הפי-קאט – יכול להבטיח טיפול אופטימלי ומציע את הבסיס הטוב ביותר לעור בריא ופרווה רכה ומבריקה. במקרה של גירודים ובעיות חוזרות ונשנות, יש להתייעץ בווטרינר כדי לקבוע את הסיבה.

למה כדאי לשים לב אצל חתולים ארוכי-שיער?

כאשר חתולים ארוכי-שיער מלקקים את פרוותם הם בולעים כמויות שיער גדולות יותר מחתולים בעלי שיער קצר. אם הפרווה קהה ולא מבריקה היא הופכת סבוכה יותר במהירות. מזון איכותי כמו הפי-קאט מבטיח פרוות משי והוא הכרחי במקרים אלו, כיוון שהוא מכיל מרכיבים המוענים את היווצרותם של כדורי פרווה! יחד עם זאת, אפילו המזון האיכותי והמזין ביותר אינו מהווה תחליף לטיפוח פרווה יסודי וקבוע של בעלים אחראיים!

כיצד אפשר לשמור על שיני חתול בריאות?

ידוע כי מזון יבש חשוב מאד לחיזוק ולשמירה על השיניים. למרות שהוא אינו יכול למנוע לחלוטין עששת במקרה של נטייה כזו, הוא יכול לדחות את היווצרותה. חשוב לציין עוד, כי נגיסה של כופתיות גדולות עוזרת לשמור על שיניים חזקות ומונעת את התרופפותן. אגב, כל הכופתיות של הפי-קאט מתאימות לערבוב באוכל רטוב. הכופתיות הגדולות במזון הפי-קאט בוגרים לגזעים גדולים או הפי-קאט בקר לבוגרים מסייעים בשמירה על בריאות השיניים המעדיפים אוכל רטוב.